Oleme aidanud tuhandetel inimestel rohkem säästa – siin on 10 asja, mida oleme õppinud

5/13/20245 min read

Säästumäära suurendamine on kriitiline esimene samm rikkuse kasvatamiseks. Aga kust siis ikkagi peale hakata ja milliste kulude vähendamisest tuleb suurim võit? Ning kas ainult kulude vähendamisega saab rikkaks? Aitame tuhandetel inimestel iga päev oma rahaasju paremini juhtida – siin on meie nõuanded, kuidas rohkem säästa ja oma vara kasvatada.
1) Säästmine on lihtne, kui see muutub harjumuseks

Rikkaks saamiseks on vaja suurendada oma säästumäära ja hoida seda kõrgena mitme aasta vältel. Usume, et parim viis sinna jõudmiseks on luua endale kasulikud harjumused ja positiivne suhtumine rahasse. Bilance’i äpp võiks aidata Sul üles leida kulutamisharjumused, mis takistavad Sinul praegu rikkaks saada. Samuti aitab äpp luua uusi harjumusi, mis aitavad Sul saavutada kontroll oma raha üle. Kokkuvõttes tahame teha rikkaks saamise Sulle harjumuseks.

Meie lähenemine harjumuste loomisele on lihtne. Esiteks, alusta kohe, aga alusta väikselt. Korraga liiga palju ette võttes kasvab risk ebaõnnestuda. Teiseks, harjumuse ehitamiseks tee väikseid, praktilisi ja saavutatavaid samme. Tee neid samme regulaarselt ja sageli. Kolmandaks, liitintressi valem kehtib ka harjumuste loomisele. Kui teed järjepidevalt väikseid samme, siis need sammud saavad Sulle harjumuseks ja märkamatult kasvavad väikestest sammudest suuremad. Nii oledki teinud endale rikkaks saamise harjumuseks.

2) Leia süsteem, mis töötab Sinu heaks pikaajaliselt

Kuna rikkuse kasvatamine võtab aastaid, siis parim süsteem kulude kontrolli all hoidmiseks on selline, mida sa suudad jälgida pika aja vältel. Kui süsteemiga iseenesest kaasneb suur ajakulu või stress, siis suureneb ka eesmärkidest kõrvale kaldumise tõenäosus. Näiteks igakuine eelarve planeerimine ja jälgimine ei sobi kõigile, samas rahaliste eesmärkideni on võimalik jõuda ka ilma selleta.

3) Rahaasjade killustatus on Sinu vaenlane

Kui kasutad mitut panka, -kontot või -kaarti, siis see teeb rahaasjade hoomamise ja jälgimise keerulisemaks. Kui oled alles oma säästumäära suurendamas, siis töötab ähmasus Sinu vastu, sest see raskendab kulude kokku löömist ja eelarve ning eesmärkide jälgimist.

Parim lahendus on kasutada ühte pangakontot kõikide igapäevaste väljaminekute jaoks. Praktikas võib olla keeruline ainult ühte panka või kontot kasutada. Kui paralleelselt jääb ikkagi kasutusele mitu kontot, siis kulude jälgimise jaoks peaks need andmed ühte äppi või tabelisse kokku tooma.

4) Kulude jälgimine on kõige alus

Kulusid ei saa vähendada, kui sa ei tea, mille peale raha kulub. Õnneks ei tähenda kulude jälgimine tänapäeval enam tšekkide korjamist ja käsitsi arvutamist. Kaardimaksete puhul teeb Bilance’i automaatne kategoriseerimine suurema osa tööst Sinu eest.

Kui ülevaade eelmise paari kuu kuludest on valminud, siis esimest korda tulemustele otsa vaatamine on tõenäoliselt vähemalt natuke valus. Šokiteraapia on osa protsessist ja loodetavasti aitab Sul motiveerida kulusid vähendama. Järgmiseks jaga oma kulud kaheks: püsikulud, ehk igakuiselt korduvad kulutused, ja kõik ülejäänud kulutused ehk muutuvkulud.

5) Kulude jälgimine aitab leida unustatud maksed

Kõige kiirem viis kulusid kärpida on üles leida unustatud maksed. Äkki maksad ikka mõne spordiklubi eest, mida sa tegelikult enam ei külasta? Oled unustanud mõne videoteenuse, äpi või muu tellimuse tühistada? Kui leiad mõne sellise makse, siis tühista see otsekohe ja suuna allesjääv raha säästudesse.

6) Toidukulu on kiire kokkuhoiukoht

Kui plaanid oma kulusid vähendada, siis meie soovitus oleks alustuseks seada endale üks kuueelarve ühele kulukategooriale. See aitab muuta kulude jälgimine endale harjumuseks ning saada kohe kätte esimene eduelamus.

Parim koht alustamiseks on sageli toidukulu, sest toidule kuluvat summat on võimalik kiiresti märkimisväärselt langetada. Näiteks võid võtta eesmärgiks iga nädal üks lõuna tööle kaasa võtta, poole vähem kohvikust kohvi osta või harvem toitu koju tellida.

7) Muutuvkulude kärpimine aitab tahtejõudu kasvatada

Kui suudad oma esimesest kategooria-eelarvest kinni pidada, siis oled juba suure sammu lähemal rikkaks saamisele. Sinu tahtejõud on kasvanud ja Su harjumused on hakanud muutuma suunas, mis aitab Sul oma raha kontrollida ning rikkust kasvatada.

Järgmiseks saad oma uut mõtteviisi rakendades vähendada kulusid ka teistes kategooriates. Selleks vaata üle oma muutuvkulud ja proovi leida võimalusi säästumäära veel vähemalt 5-10% võrra kasvatada. Suurimad võimalused kokku hoidmiseks on tõenäoliselt väljas söömine, toidu tellimine, töölõunad, kohvik, meelelahutus, hobid, šoppamine, ilutooted ja -teenused.

8) Vähenda püsikulusid viimasena

Püsikulude vähendamine on enamasti palju aeglasem ja keerulisem. Kui oled säästumäära juba mõne kuu jooksul samm-sammult tõstnud, siis on tõenäoliselt kasvanud ka Sinu motivatsioon suuremate muudatuste tegemiseks.

Püsikulude hindamisel on kasulik vaadata mitte ainult viimase paari kuu kulutusi, vaid arvestada kokku terve aasta kulud. Nii saad täpsemalt hinnata võimalikku säästu, samuti näed varjatumaid kulusid. Näiteks kommunaalmaksed võivad kütteperioodil olla kordades kõrgemad kui suvel. Auto küll iga kuu hooldust ei vaja, aga tõenäoliselt vähemalt korra aastas siiski. Aeg-ajalt tuleb läbida ka tehnoülevaatus, osta uusi rehve jne. Kõik need kulud mõjutavad lõpuks ka auto omamise koguhinda.

Kui võimalikud säästud püsikulude vähendamisest samuti aasta peale arvutad, siis võid leida sadu eurosid kokkuhoidu mobiiliplaani vahetamisest või tuhandeid eurosid elukoha vahetamisest.

9) Kulusid ei saa kärpida lõputult

Tõenäoliselt läheb kulude soovitud tasemeni kärpimisega mitu kuud. Edu korral oled Sa tõstnud oma säästumäära oluliselt ja tunned ennast palju rohkem oma raha peremehena. Lisaks oled ehitanud endale kasulikud uued harjumused, mis kasvatavad Su varade väärtust.

Kulusid ei saa kärpida lõputult ja ainult kulude kärpimine ei tee veel rikkaks. Kui oled oma kulude üle kontrolli saavutanud, siis saad järgmiseks oma tähelepanu pöörata aktiivse ja passiivse sissetuleku suurendamisele. Siiski peaksid kulud korra nädalas või kuus üle vaatama, sest säästumäär võib märkamatult langeda, kasvõi elukalliduse tõusu või elukorralduse muutuste tõttu. Ka sissetulekute suurenedes võib toimuda tagasilangus, kui suunad lisatulu tarbimisse.

10) Kulude kontrollimine toob meelerahu

Pikas perspektiivis toob kõrge säästumäär vältimatult kaasa rikkuse, kuid positiivne mõju jõuab Sinuni palju kiiremini. Juba esimene kuu kõrgemat säästumäära toob Sulle igati põhjendatud rahuldustunde, sest oled muutnud oma elu paremuse suunas. Mõne kuu jooksul jõuab kohale rahalise stressi vähenemine ja tunne, et kontrollid aina rohkem oma raha, elu ning saatust.

Kui iga kuu jääb märkimisväärne osa sissetulekust üle, siis oled valmis rahalisteks ootamatusteks. Hakkad vaatama elu uue perspektiiviga, kus rahast saab ressurss, mida saad juhtida endale soodsas suunas. Juba kaugelt enne rikkuse saavutamist tekivad Sulle seninägemata võimalused suurteks elumuutusteks nagu töö ja elukoha vahetus ning enda aja juhtimine. Kõik see tänu stabiilselt kõrgele säästumäärale.

Kas otsid lihtsamat lahendust kulude jälgimiseks?

Käsitsi kulude kirjapanek on tüütu ja nõuab kannatlikkust, eelarve koostamine on keeruline ning selle uuendamine aeganõudev. Eesti oma Bilance’i rakendus on loodud just selleks, et automatiseerida need tüütud tegevused, et Sina saaksid keskenduda päriselt olulisele: säästumäära suurendamisele.

Rakendusega alustamiseks ühenda oma pangakontod äppi ja saad oma viimase paari kuu kulud kategoriseeritud mõne minutiga. Lisaks arvutab äpp automaatselt Sinu praeguse säästumäära, leiab üles püsikulud ja aitab seada eelarvet. Edaspidi uuendab rakendus andmeid reaalajas, seega on kõik Sinu kulud alati kirjas, kategoriseeritud ja kajastuvad eelarves.

Bilance’i rakendus on saadaval nii iOS-i kui ka Androidi platvormile. Rakenduse andmevahetuse turvalisus vastab EU finantsjärelevalve standarditele.